- سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷

utid.ut.ac.ir

راهنمای سامانه مدیریت شناسه یکتا

۱۹ آبان ۱۳۹۷ | ۰۸:۲۰ کد : ۳۰۹۷ راهنماهای عمومی
تعداد بازدید:۱۴۵۹۴۴

سامانه مدیریت شناسه یکتای دانشگاه تهران

سامانه مدیریت شناسه یکتای دانشگاه تهران در راستای یکپارچه‌سازی فرایند احراز هویت کاربران در سامانه‌های مختلف دانشگاه ایجاد شده است. همه کسانی که نیاز به ورود به سامانه‌های دانشگاه تهران را دارند لازم است این شناسه را دریافت نمایند.

کاربران سامانه عبارتند از: دانشجویان شاغل به تحصیل، دانش آموختگان، داوطلبان پذیرفته‌شده ورود به دانشگاه، اعضای هیأت علمی و کارکنان شاغل، بازنشستگان و افرادی که در قالب هویت موقت در بازه زمانی مشخص با دانشگاه تهران همکاری دارند.

شناسه یکتا به صورت پیش فرض یک شناسه عددی است اما افرادی که پست الکترونیکی دانشگاه را دریافت می‌نمایند این شناسه به نام کاربری موجود در آدرس پست الکترونیکی آنان تغییر می‌کند. به عنوان مثال اگر پست الکترونیکی فرد username@ut.ac.ir باشد شناسه یکتای وی username خواهد بود. بنابراین این دسته افراد نیاز به دریافت مجدد شناسه یکتا ندارند. در غیر این‌صورت برای دریافت شناسه یکتا (که یک شناسه عددی است) از طریق منوی دریافت شناسه یکتا طبق نمودار فعالیت فوق اقدام نمائید. جهت راهنمایی؛ نمودار فعالیت دریافت شناسه یکتا در شکل زیر ارائه شده است. در طی فرایند دریافت شناسه یکتا نیز راهنمایی‌های لازم از طریق پیام‌های سیستمی ارائه شده است. در صورت بروز مشکل می‌توانید به سامانه پشتیبانی خدمات فناوری اطلاعات مراجعه نمائید و درخواست خود را ثبت نمائید.

خاطرنشان می سازد که این سامانه با همه مرورگرهای بروز و معتبر سازگار است؛ برای انجام صحیح عملیات از مرورگرهای قدیمی و منقضی شده مانند internet explorer ۸ استفاده ننمایید.

 

 

تغییر رمز عبور

شما می توانید با استفاده از این امکان، با وارد کردن شناسه یکتا و رمز خود و نیز کد امنیتی خواسته شده؛ رمز عبور حساب کاربری خود در سامانه احراز هویت مرکزی دانشگاه را تغییر دهید.دقت فرمایید ثبت کد امنیتی الزامی است. در صورتی که این کد خوانا نیست برای اخذ کد امنیتی جدید از دکمه مربوطه استفاده نمایید.

پس از اجرای موفقیت آمیز تغییر رمز عبور؛ پیام تغییر رمز برای تلفن همراه و پست الکترونیکی غیردانشگاهی شما ارسال می گرد.

فراموشی رمز عبور

در صورتی که رمز عبور خود را فراموش کرده اید با استفاده از این امکان؛ رمز عبور جدیدی برای حساب کاربری خود در سامانه احراز هویت مرکزی دانشگاه تعریف می نمایید.

برای این کار پس از ثبت شناسه یکتا و کد امنیتی خواسته شده، وارد فرمی می شوید که مشخصات تماس شما برای دریافت کد تایید شامل تلفن همراه و پست الکترونیکی غیردانشگاهی (به صورت مخدوش) نمایش داده می شود و با انتخاب هرکدام لازم است مقدار مربوطه را ابتدا کامل وارد نمایید؛ در صورتی که تلفن همراه یا پست الکترونیکی غیردانشگاهی که وارد کرده اید صحیح باشد کد تایید تعیین شده برای شما ارسال می گردد؛ ماکزیمم دو دقیقه طول می کشد تا این کد از طریق انتخاب شده به دست شما برسد. پس از دریافت این کد؛ آن را در فرمی که در سامانه به شما نشان داده است وارد نمایید. دقت فرمایید این کد از تعدادی حروف کوچک انگلیسی و عدد تشکیل شده است.

در صورتی که کد تایید درست وارد شود وارد صفحه ای خواهید شد که به شما اجازه می دهد رمز عبور جدید خود را تعریف نمایید.

مشخصات رمز عبور

  • رمز عبور باید حداقل ۸ کاراکتر باشد.
  • رمز عبور باید حداقل شامل یک عدد، یک کاراکتر کوچک، یک کاراکتر بزرگ و یک کاراکتر خاص (مانند @، $، ^، # و...) باشد.
  • توصیه می شود پسورد شامل نام و نام خانوادگی انگلیسی فرد نباشد.

فراموشی شناسه یکتا

در صورتی که شناسه یکتای خود را فراموش کرده اید از همان منوی دریافت شناسه یکتا اقدام نمایید.

شناسه من (نمایه کاربری)

در صورتی که شناسه یکتا داشته باشید این فرم پس از احراز هویت؛ مشخصات اصلی شما در سامانه احراز هویت مرکزی دانشگاه تهران را به صورت زیر نمایش می دهد:

- نمایش نقش (های) اصلی شما در دانشگاه تهران (دانشجوی شاغل، دانشجوی فارغ التحصیل، عضو هیات علمی، کارمند، هویت موقت)

- امکان مشاهده و تغییر اطلاعات تماس شامل تلفن همراه و آدرس پست الکترونیکی شخصی

- نمایش مشخصات دامنه های مجاز آدرس پست الکترونیکی شما در دانشگاه تهران

کد فراگیر اتباع غیر ایرانی

کد فراگیر اتباع غیرایرانی مخصوص دانشجویان و یا هویت های موقت غیر ایرانی است که عضو دانشگاه هستند. اگر شما جزو این دسته از کاربران دانشگاه هستید و هنوز کد فراگیر خود را دریافت نکرده اید با این امکان می توانید کد فراگیر خود را از مرجع ذیربط دریافت نمایید. پس از ثبت درخواست، کد رهگیری به شما داده خواهد شد که در صورت صحت اطلاعات می توانید بعد از حدود ۴۸ ساعت کد فراگیر خود را با گزینه «پیگیری درخواست ثبت شده» دریافت نمایید. این سرویس دهی در سطح ملی است و دانشگاه دخالتی در این سرویس ندارد. دانشجویان دانشگاه پس از دریافت کد فراگیر برای ثبت آن باید به کارشناسان آموزش واحد خود و هویت های موقت به نماینده هویت موقت واحد خود مراجعه نمایند.

نکته مهم:

  • همانطور که گفته شد برای دریافت شناسه یکتا، ثبت تلفن همراه یا آدرس پست الکترونیکی غیردانشگاهی در سامانه مرجع هویت * ا (سامانه آموزش، سامانه پرسنلی و هویت موقت) الزامی می‌باشد، بنابراین در صورتیکه این دو قلم اطلاعاتی را در سامانه مرجع ثبت ننموده‌اید در اسرع وقت اقدام به ثبت این اقلام نمائید. برای این کار به این صورت عمل نمائید:
    • دانشجویان و دانش آموختگان: در طی فرایندهای دریافت شناسه یکتا یا فراموشی رمز عبور به فرم ارسال کد تایید خواهید رسید که در آن اقلام پست الکترونیکی غیردانشگاهی و شماره تلفن همراه خود را مشاهده می کنید و روش دریافت کد تایید را (ارسال پیامک یا ایمیل) انتخاب می نمایید. در این قسمت در صورتی که مقدار این اقلام را تایید نمی نمایید گزینه مربوطه را کلیک نمایید تا به فرم درخواست رفع نقص اطلاعات تماس راهنمایی شوید. دانشجویان شاغل به تحصیل می توانند از طریق کارشناس آموزشی واحد خود نیز اقدام نمایند.
    • پرسنل دانشگاه: مراجعه به نماینده کارگزینی واحد.
    • هویت موقت: مراجعه به نماینده هویت موقت واحد.

فهرست افراد مسئول هویت موقت در واحدهای مختلف دانشگاه تهران

کلید واژه ها: شناسه یکتا


۲۰۰ رای