mail.ut.ac.ir

راهنمای استفاده از Mozilla Thunderbird

۲۷ دی ۱۳۹۵ | ۱۳:۱۱ کد : ۳۱۸۷ راهنماهای عمومی
تعداد بازدید:۱۶۰۱۸
در تنظیمات نصب Thunderbird می‌توانید از پروتکل POP۳ و یا IMAP استفاده کنید؛ Post Office Protocol) POP۳) و Internet Message Access Protocol) IMAP) دو پروتکل مربوط به رایانامه در اینترنت هستند که به شما اجازه می‌دهند نامه‌های خود را از سرویس‌دهنده رایانامه دریافت کنید. پروتکل IMAP به شما اجازه می‌دهد تا نامه مورد نظرتان را از سرویس‌دهنده دریافت کرده و بخوانید در حالیکه این نامه هنوز روی سرور باقیمانده است. در نتیجه تمام نامه‌های شما روی سرور نگهداری می‌شوند و از روی هر کامپیوتری که برای پروتکل IMAP پیکره‌بندی شده باشد، می‌توانید به تمام نامه‌هایتان دسترسی پیدا کنید. اما پروتکل POP۳ متفاوت است. در این پروتکل نامه‌های شما از روی کامپیوتر سرور به کامپیوتر شما دانلود می‌شود و سپس از روی سرور پاک می‌شود. در نتیجه از روی یک کامپیوتر دیگر شما نمی‌توانید نامه‌هایی را که قبلا از سرور دریافت کرده‌اید، مجددا دریافت کنید، همچنین پروتکل IMAP سریعتر است، چون فقط هدر مربوط به پیغامها را می‌آورد و تا وقتی‌که شما یک نامه را باز نکرده اید، محتوای آن برای شما نمی‌آید ولی پروتکل POP۳ در هر صورت کل نامه‌ها را برای شما دانلود می‌کند.

مراحل نصب Thunderbird با استفاده از پروتکل POP3:

مراحل نصب Thunderbird با استفاده از پروتکل IMAP:


 

مراحل نصب Thunderbird با استفاده از پروتکل POP3:

1. بعد از ورود به نرم‌افزار Mozilla Thunderbird بر روی صفحه اصلی گزینه Accounts را انتخاب کنید و برروی نشانه Create a new Account کلیک نمایید.

۲. در پنجره باز شده ابتدا نام، آدرس رایانامه و کلمه عبور را قید نمائید. داشتن تیک password Remember به دلخواه می‌باشد سپس برروی continue کلیک نمایید.


۳. در این پنجره تنظیمات را همانگونه که در عکس دیده می‌شود انجام دهید:


- در قسمت Incoming باید POP3 انتخاب شود. در server hostname باید mail.ut.ac.ir را بنویسید و برای ۹۹۵: port و SSL باید SSL/TLS باشد و در قسمت authentication آن باید normal password را انتخاب کنید.
- در قسمت outgoing در آیتم server hostname دوباره
mail.ut.ac.ir تکرار گردد و port : ۴۶۵ و SSL همان SSL/TLS باشد و authentication آن هم باید normal password انتخاب شود. بعد Create Account کلیک نمایید.
۴. پس از انجام کلیه تنظیمات می‌توانید یک ارسال تستی داشته باشید و برای اطمینان از درستی تنظیمات به موارد اشاره شده در تصاویر ذیل توجه فرمایید.


* مجدد از منوی اصلی Tools گزینه Account Setting را انتخاب نمایید:
۵. در این پنجره بر روی ServerSetting کلیک کرده در پنجره باز شده باید اطلاعاتی که با علامت قرمز مشخص شده است هماهنگ باشد.

 

۶. برای چک کردن در OutgoingServer هم باید بر روی آن کلیک نموده و بعد از باز شدن پنجره آن در قسمت Edit کلیک کرده با باز شده صفحه مورد نظر نقاط مشخص شده را با توجه به تصویر چک نمائید. در صورتیکه کلیه تنظیمات مشخص شده صحیح باشد در دریافت و ارسال مشکلی نخواهید داشت در خصوص سایر تنطیمات سلیقه‌ای بوده و با توجه به نیاز خود فعال سازی نمایید.


 


 

مراحل نصب Thunderbird با استفاده از پروتکل IMAP:

1. بعد از ورود به نرم‌افزار Mozilla Thunderbird از منوی اصلی Tools گزینه Account Setting را انتخاب کنید.

.۲ در پنجره باز شده از قسمت Account Actions گزینه Add Mail Account را انتخاب کنید.

.۳ در پنجره باز شده ابتدا نام، آدرس رایانامه و کلمه عبور را قید نمائید. داشتن تیک password Remember به دلخواه می‌باشد سپس برروی continue کلیک نمایید.

 


در این پنجره تنظیمات را همانگونه که در عکس دیده می‌شود انجام دهید:

 

- در قسمت Incoming باید IMAP انتخاب شود. در server hostname باید mail.ut.ac.ir را بنویسید و برای 993 :port و SSL باید SSL/TLS باشد و در قسمت authentication آن باید normal password را انتخاب کنید.

- در قسمت outgoing در کادر مربوط به server hostname دوباره
mail.ut.ac.ir تکرار گردد و port : ۴۶۵ و SSL همان SSL/TLS باشد و authentication آن هم باید normal password انتخاب شود. سپس روی Done کلیک کنید.
پس از انجام کلیه تنظیمات می‌توانید یک ارسال تستی داشته باشید و برای اطمینان از درستی تنظیمات به موارد اشاره شده در تصاویر ذیل توجه فرمایید.

 

 


* مجدد از منوی اصلی Tools گزینه Account Setting را انتخاب کنید.
در این پنجره بر روی ServerSetting کلیک کرده در پنجره باز شده در سمت راست باید اطلاعاتی که با علامت قرمز مشخص شده است هماهنگ باشد.

 برای چک کردن در OutgoingServer هم باید بر روی آن کلیک نموده و بعد از باز شدن پنجره آن در قسمت Edit کلیک کرده با باز شده صفحه مورد‌نظر نقاط مشخص شده را با توجه به تصویر چک نمائید. در صورتیکه کلیه تنظیمات مشخص شده صحیح باشد در دریافت و ارسال مشکلی نخواهید داشت در خصوص سایر تنطیمات سلیقه‌ای بوده و با توجه به نیاز خود فعال‌سازی نمایید.

 

 

 

 

کلید واژه ها: ایمیل رایانامه pop3 imap email thunderbird


( ۸ )