http://ems.ut.ac.ir

سوالات متداول سامانه جامع آموزش

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۳:۲۲ کد : ۳۰۲۹ راهنماهای کارمندان
تعداد بازدید:۳۰۵۴۳

– کارمند جدید هستم و می‌خواهم با سامانه آموزش کار کنم برای دریافت شناسه کاربری چه کنم؟

نامه‌ای با امضای معاونت دانشکده / پردیس به عنوان ریاست مرکز ارسال نمایید و در آن کلیه مشخصات خود از جمله ایمیل دانشگاه، شماره شناسنامه، کد ملی، تاریخ تولد و نام پدر را قید نمایید

 

دسترسی من به سامانه محدود است برای بیشتر کردن این دسترسی چه کنم؟

نامه‌ای با امضای معاونت دانشکده / پردیس به عنوان ریاست مرکز ارسال نمایید و در آن درخواست را منعکس نمایید.

 

– دریافت پیغام شما نمی‌توانید صفحه جدیدی باز کنید؟

از سیستم خارج بشوند و دوباره وارد شوند. در پایین صفحه‌ای که یوزر و پسورد را می‌زنند روی تنظیمات کلیک کنند و غیر فعال کردن صفحات دیگر را تیک بزنند.

 

به جای نام استاد درس به اشتباه نام استاد دیگری وارد شده است و برای اصلاح سیستم پیغام می‌دهد بدلیل انجام ارزشیابی امکان تغییر وجود ندارد؟

از طریق منوی آموزش- درس- درس‌های ترمی - تغییر استاد درس دارای ارزشیابی و با اکانت معاونت می‌توانید اقدام نمایید.

 

برای ورود نمره توسط استاد (اگر مسئول آن اپراتور ثبت شده باشد) چه باید کرد؟

برای ورود نمره توسط استاد باید در دو قسمت اصلاح انجام شود: ۱- دروس اصلی منوی جلسه درس، امتحان و نمره -نمرات -تعیین خصوصیات لیست نمره گروههای درسی

 

– برای ثبت تاییدیه تحصیلی دانشجوی کارشناسی چه باید کرد؟

ازمنوی مالی-اداری-دبیرخانه-عملیات دبیرخانه -نامه‌های دانشجو با زدن شماره دانشجو و جستجو به ثبت نامه جدید با نوع نامه وارده و موضوع تاییدیه دیپلم یا پیش دانشگاهی اقدام نمایید.

 

– برای ثبت تاییدیه تحصیلی دانشجوی تحصیالت تکمیلی چه باید کرد؟

در صفحه اطلاعات اصلی دانشجو و در قسمت تحصیلات قبلی اقدام به ثبت آن نمایید.

 

–من به دنبال یک گزارش خاص هستم (همانند گزارش مالی، کارنامه، تطبیق واحد / رتبه، لیست اسامی و..) از کدام منو در سامانه گلستان میتوانم این گزارش را تهیه کنم، شماره این گزارش چند است؟

برای پیدا کردن هر گزارش می‌توانند از روش انتخاب سریع استفاده کنند به این صورت که در منوی اصلی و در پایین صفحه در مستطیل بزرگتر و بین دو درصد قسمتی از نام گزارش را تایپ کرده و روی عالمت سوال کلیک نمایند کلیه گزارشهایی که شامل عبارت تایپ شده است نمایش داده می‌شود که می‌توانند گزارش مورد نظر را با کلیک روی آن انتخاب نمایند و بعد هم روی تیک سبز رنگ کلیک کنند) در پاسخ عالوه بر توضیح روش گزارشگیری با استفاده از شماره گرازشها، مثال لیست شماره ۰۱ گزارش پرتکرار ارائه گردد -> برای اساتید و کارکنان جداً / برای دانشجویان جداً (گزارش برای مشاهده دانشجویان کارشناسی که دارای استاد راهنما میباشند: گزارش ۲ لیستی از دانشجویان جدید الورود که معدل مقطع قبلی را داشته باشد: گزارش ۹۱

 

– گزارشی مورد نیاز است که در سامانه وجود ندارد؟

درخواست ایجاد این گزارش را بصورت کامل برای اداره کل آموزش ارسال نمایید تا پس از تایید این اداره، طراحی و درسیستم نصب گردد.

 

– نمی‌توانند گزارش ۱۲۶ که مربوط به حضور غیاب می‌باشد راتهیه نماید؟

چون برای دانشجویان پایان ترمیم درج نشده از گزارش ۱۱۶ استفاده نمایند بعد از پایان حذف و اضافه و درج پایان ترمیم برای دانشجویان می‌توانند از گزارش ۶ ۲ ۱ این لیستها راتهیه نمایند

 

 

نمرات ۱۰ تا ۱۲ محاسبه نمی‌شود لطفاً محاسبه کنید؟

مقطع دانشجو در محاسبه نمرات مهم است برای دانشجویان ارشد نمرات زیر ۲ ۱ ردی محسوب شده و محاسبه نمی‌شود. اگر دانشجوی قدیمی فنی است و کارشناسی ارشد پیوسته است برای وی محاسبه مجدد قوانین انجام شود و یا با مرکز تماس بگیرند.

 

دانشجو در یک ترم باید مشروط محاسبه شود ولی در سیستم مشروط محاسبه نکرده است؟

تا زمانیکه دانشجو در ترمی دارای درس با نمره اعالم نشده است مشروطی وی محاسبه نمی‌شود.

 

می‌خواهند بدون حذف دروس ترم قبل سرترم مربوطه را حذف کنند. لطفاً راهنمایی کنید؟

حذف سرترم بدون حذف دروس امکان پذیر نیست و در کل سرترمی که بین ترمهای دانشجو باشد نیز قابل حذف نیست.

 

دانشجو به دلیل اینکه ترم قبل مشروط شده است نمی‌تواند ثبت نام کند؟

اگر دانشجو کارشناسی است دلیل عدم ثبت نام، مشروطی ترم قبل نیست احتماال تعداد مشروطیهای وی به حد نصاب رسیده است و برای وی منع ثبت نام خورده است چنانچه مجوز قانونی برای ثبت نام دارد باید برای وی مراحل زیر انجام شود:

۱. منع ثبت نام وی حذف شود

از محدودیت‌های تحصیلی دانشجو برای وی با حالت اضافه شونده برای مشروطی مجوز داده شود.: برای رفع مشکل دانشجو باید از مسیر دانشجو-وضعیت تحصیلی دانشجو-محدودیتهای تحصیلیدانشجو با انتخاب مشروطی مجاز در نوع محدودیت برای این دانشجو، آیتم حالت محدودیت را اضافه شونده انتخاب نمایید و تعداد را بیشتر از تعداد کل ترم مشروطی دانشجو بزنید و اعمال تغییرات کنید ۳. سرترم و آماده سازی و زمانبندی برای وی انجام شود.

اگر دانشجو تحصیالت تکمیلی است حتی با یک ترم مشروطی نیز نمی‌تواند ثیت نام کند که باز هم با مجوز قانونی می‌توان برای وی مراحل ۱ تا ۳ را انجام داد. اگر دانشجو منع ثبت نام ندارد باید در کنترلهای ثبت نام، کنترل ۵۶ یا "جلوگیری از ثبت نام مشروطین" را خیر نمود.

 

از کدام قسمت میتوان درخواست‌های تمدید سنوات دانشجویان را مورد بررسی قرار داد؟

از پردازش محدودیت‌های تحصیلی دانشجو برای وی با حالت اضافه شونده برای سنوات مجوز داده شود. مسیر: دانشجو-وضعیتهای تحصیلی دانشجو - محدودیت‌های تحصیلی دانشجو

 

انجام حذف و اضافه بعد از درج پایان ترمیم؟

چون برای دانشجویان به استثنای جدیدالورودها پایان ترمیم درج شده است امکان حذف و اضافه مجدد برای ایشان وجود ندارد ولی کارشناس محترم دانشکده با انجام این دو پردازش می‌تواند از طریق ترمیم برای دانشجویانی که اضطرار دارند اینکار را انجام دهد

 

۱- از کنترلهای ثبت نام، مجوزمجدد مراحل مختلف ثبت نام برای ترمیم صادر نماید.

در کنترلهای ثبت نام و تعداد واحد برای یک دانشجو

۳- کنترلهای شماره ۵۸ و ۵۹ و ۶۰ و ۶۱ را خیر نمایید.

 

– برای انتقال وام شهریه دانشجو از یک ترم به ترم دیگر (دانشجوی دانشکده‌های واقع در تهران غیر از فنی ۱۳۸۷) چه باید کرد؟

با امور دانشجویی تماس بگیرید.

 

– شهریه دانشجو در سامانه اشتباه است؟

ابتداً از منوی محاسبه مجدد قوانین برای دانشجو محاسبه مجدد نمایید اگر درست نشد از گزارش ۱۸۴ سامانه، قوانین مربوط به دانشجوی مورد نظر را کنترل نمایید چنانچه اشکال داشت برای رفع اشکال با کارشناس محترم آموزشهای آزاد در اداره کل تماس بگیرید.

 

دانشجوی کارشناسی در ترم جاری مشکل شهریه دارند؟

در مورد ترم جاری ۳۹۱۱ با ید دانشجو قانون شهریه داشته باشد ممکن است برای دانشجویان قدیم در قانون شهریه لازم باشد ترم پایان حذف شود با کارشناس محترم آموزشهای آزاد در اداره کل تماس بگیرند. چون دانشجو قانون شهریه در این ترم ندارد.

 

– قبال دانشجویان وقتی که درس پایان نامه را بر می‌داشتند فقط یکبار شهریه پرداخت می‌کردند حتی اگر در ترم ۳ بردارند و تا ترم ۵ ادامه پیدا کند. آیا در حال حاضر اگر دانشجویی درس پایان نامه را بردارد بازهم یکبار شهریه پرداخت می‌کنند یا خیر؟

اگر وضعیت درس پایان نامه از ترم دوم به بعدی که گرفته ادامه ترم قبل باشد فقط در ترم اول شهریه محاسبه می‌شود. وضعیت درس دانشجو چک شود حتماً ادامه ترم قبل باشد.

 

هر دانشجو که می‌خواهد درسی را بردارد باید برای هر درسی که انتخاب میکند شهریه پرداخت کند آیا این امکان وجود دارد که دانشجو تعدادی درس را بردارد و بعد یکجا شهریه‌اش را پرداخت کند؟

کافی است همه درسها را بردارد و بعد بررسی تغییرات را بزند تا شهریه همه درسها را به او نشان دهد.

 

روش تخفیف شهریه برای دانشجویانی که فرزند هیئت علمی هستن چه طور انجام می‌شود؟

برای درج تخفیف فرزند هیئت علمی از منوی تخفیف کلی وارد شوند و در قسمت درصد تخفیف مبلغ درصد را وارد کنند یا در تخفیف کلی را پر کنند یا تخفیف ثابت و متغیر را با هم فرقی نمی‌کند.

 

– برای حذف تخفیف شهریه چه کنند؟

برای حذف تخفیف از منوی تخفیف دائمی باید مبلغ را صفر کنند و در قسمت دلیل تخفیف نیز راست کلیک کنند تا دلیل پاک شود و سپس اعمال تغییرات را بزنند.

 

– -معاون آموزشی دانشکده، خواستار این می‌باشند که دانشجویانی که مثال ۱۱۷ "واحد گذرانده‌اند و ترم ۱-۳ ۹ آخرین ترمشان می‌باشد و فارغ التحصیل می‌شوند. سیستم برای آنان خطای پیشنیازی، همنیازی و..... ندهد. لطفاً" راهنمایی فرمایید.

در برنامه درسی کد دانشکده گروه و رشته و مقطع را بزنند دوره را همه دوره‌ها و بعد روی عالمت سوال مقابل "قوانین موجود" کلیک کنند نظامهای موجود را نشان می‌دهد نظام مورد نظر را انتخاب می‌کنند واگر هم نظامی را نشان نداد ترم ورود و ترم اعمال را ۳۱۱۱ بزنند و بعد جستجو.

بعد از کامل کردن سرفصل دروس در گروههای درسی روی "تعریف تعداد واحد فارغ التحصیلی" کلیک کرده و حداقل و حداکثر واحد فارغ التحصیلی را درج کنند و همانطور که گفتم حداقل واحد هم ۱۱۶ می‌زنند. با اینکار دانشجویان ترم آخر نظام انتخابی شناخته می‌شوند و می‌توان در کنترلهای ثبت نام ایشان موارد خواسته شده را اعمال نمود.

-برای ثبت نام گروهی ورودی‌های جدید مقطع دکتری باید تک تک درس‌ها را برای رشته‌های مختلف تعریف کنند اما زمانی که در قسمت ثبت نام گروهی شماره دانشکده-گروه-مقطع و ترم را وارد می‌کنند و سپس در منوی تعریف برنامه جدید شماره درس را وارد می‌کنند و بررسی تغییرات و سپس اعمال تغییرات را می‌زنند با خطای "شما مجوز دسترسی به این درس را ندارید " مواجه میشوند. کد درس: ۴۸۰۱۰۳۸ گروه ۰۱ رشته ژیومورفولوژی شما ابتداً باید دروسی را که می‌خواهید در برنامه ثبت نام گروهی تعریف کنید در ترم ۹۳۱ ارایه دهید درس ۴۸۰۱۰۳۸ گروه ۰۱ ارایه نشده است!

 

- برای دانشجویانی که سهمیه شاهد و ایثارگر نیستند ولی می‌خواهند با معرفی نامه از این سهمیه استفاده کنند و از شهریه معاف شوند باید اقدام زیر انجام شود:

در منوی آموزش-شهریه تخفیفهای دائمی شهریه شماره دانشجو را زده و جستجو نمایند در این فرم مبلغ تخفیف کل را مبلغ مورد نظر (شهریه علی الحساب) بزنند و دلیل تخفیف را هم انتخاب نموده و اعمال تغییرات کنند.

 

– در کارنامه انگلیسی دانشجو نام انگلیسی درس نیامده است ویا غلط است؟

با تماس با دفتر برنامه ریزی از ایشان بخواهید نسبت به اصلاح و یا درج نام انگلیسی درس اقدام نمایند.

 

در کارنامه انگلیسی دانشجو نام انگلیسی رشته نیامده است ویا غلط است؟

با تماس با دفتر برنامه ریزی از ایشان بخواهید نسبت به اصلاح و یا درج نام انگلیسی رشته اقدام نمایند.

 

– کارنامه دانشجو را میخواهند پرینت کنند ولی پیغام " اطالعات ناقص است "را دریافت می‌کنند. در صورتی که تمامی اطلاعات را وارد کرده‌اند؟

در صفحه اطلاعات اصلی دانشجو کلیه اطلاعات وی از جمله وضعیت نظام وظیفه باید پر شود تا بتوانند کارنامه را بگیرند.

 

– برای وارد کردن شماره نامه معافیت تحصیلی از چه منویی باید وارد شوند؟

اگر می‌خواهند شماره نامه معافیت را وارد کنند باید از منوی مالی اداری-دبیرخانه-عملیات دبیرخانه-نامه‌های دانشجو و ثبت نامه جدید این شماره را ثبت کنند. نوع نامه را وارده و موضوع آن را تایید درخواست معافیت تحصیلى (کد ۷۳) انتخاب نمایند.

 

– استاد نمی‌توانند برای ورود نمره لیست دانشجویان را مشاهده کنند؟

اگر منظور لیست نمره برای ورود نمره است باید در منوی "ثبت و تایید نمره دانشجویان (ویژه استا د) " بعد از شروع مجدد در مقابل "وضعیت قفل" کلیک راست کرده و آن را خالی نموده و جستجو را بزنند تا لیست را نشان دهد.

 


( ۸۹ )